Seyyid Süleyman: Ibn-i Sirin demiştir ki: Rüyasında Allah rızası için cihad eden, ailesiyle beraber doğru yolda olur. Rızkı genişler, serveti artar. Gazadan yüz çevirdiğini görmek; ailesi için merhamet azlığına delalet eder.
Kirmani şöyle diyor: Rüyasında gaza edip küffara galip geldiğini gören; şanı yüce, faziletli bir insan olur. Bir memleket halkının gaza eylediklerini görmek; büyük kıymet ve makam sahibi olmaktır. Rüyayı gören, muradına nail olur. Düşmanına karşı galip gelir.
Cabir'ül Mağribi'ye göre: Kefere ile yalnız gaza eylemek; ganimet kazanmaya, düşmanı kahretmeye ve helal rızka işarettir. Küffarla gaza edip muzaffer olduğunu gören; düşmandan mal kazanır, ganimet alır. Yaptığı gazada düşmanına mağlup olduğunu gören; geçim sıkıntısı çeker. Rızkını zorlukla tedarik eder. Gazada küffar eliyle katlonulduğunu görmek; ferah, sevinç helal rızk, uzun ömür gibi güzel manalar taşır. Gazilerle beraber gazaya çıktığını görmek; doğru sözlü olmaya, hak yolunda yürümeye, cömert davranmaya işarettir. Harp sonrası gazadan döndüğünü görmek; sıhhat, selamet, ferah ve sevinçtir. Rüya sahibinin arzusu yerine gelir. Gurbette ise; hayırlısıyla, sıkıntı çekmeden vatanına döner. Hastaysa, sağlığını tekrar kazanır.
Cafer-i Sadık (R.A.) demiştir ki: Rüyada gaza ve cihad etmek altı suretde tabir olunur. Bunlar: Hayır, menfaat, Hz.