Rüyada ud görülmesi; eski hale dönmeye işaret eder. Fakir kimsenin rüyasında ud çaldığını veya başka çalan bir kimseyi görmesi; o kimsenin fakirlikten zenginliğe döneceğine, zengin bir kişinin fakirliğe döneceğine işaret eder. İmam-ı Nablusî'nin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında görmesi; bekâr için evlenmeye, evli kişi için de çocuğunun olacağı bir kimsenin rüyasında büyük bir devlet adamının huzurunda ud çaldığını görmesi; o kimsenin o devlet büyüğünden hayır ve iyilik göreceğine delalet eder. Bir kimsenin rüyasında bir ud satıcısından bir ud satın aldığını görmesi; o kimsenin bekleyen bir kısmetinin eline geçeceğine yorumlanır.

Hastalıktan kurtulmaya, eski haline dönmeye, tıp ve astronomi öğrenmeye, bekar için evlenmeye, evli için kucağında çocuk görmeye; Ud çalmak yahut dinlemek yalan söze; Udçu görmek üzüntü ve sıkıntıdan kurtulmaya, bir şeyden şikayet etmeye delalet eder.

Seyyid Süleyman: Ebu Said'ül Vaaz'a göre ud çalmak; batıl sözdür. Dinlemek te aynıdır. Evinde ud çalınan bir musibete (felakete) uğrar. Bir rivayete göre rüya, başkanlıkla yorumlanır. Ud çalarken kirişinin koptuğunu gören, üzüntüden kurtulur.

Rüyada ud görmek, hastalıktan kurtulmaya ve insanın gerek hayır ve gerek şer olsun bulunduğu hale tekrar dönmesine işarettir. Bazen de rüya sahibi tıp veya astronomi öğrenir. Rüyada ud görmek, bekar için evlenmeye evli için de kucağında çocuk görmeye işarettir.Rüyada Müslümanların liderinin kapısında ud çaldığını gören kimse, eğer ehilse velayet ve saltanata erişir. Ehil denilse, yalan söz uydurur.Rüya sahibinin sadece ud görmesi veya onu almak istemesi, sesini işitmediği müddetçe ona zaran yoktur. Ud çalmak veya onu dinlemek yalan söze işarettir. Bir kimse kendi evinde ud çaldığını görse, o kimseye bir bela erişir. Bazı tabirciler rüyada görülen ud, çalan kimse için ululuktur, şeklinde yorumlamışlardır.Bazı tabirciler de ud çalan kimseye Üzüntü ve keder isabet eder, dediler. Ud çalarken kirişin kırıldığını gören kimse, üzüntü ve kederden kurtarır. Bazı tabirciler, rüyada görülen ud, çalan kimse için reisliktir, şeklinde yorumlamışlardır.Ud görmek durumu kapalı olan kimse için, öğüt ve nasihata fasık ve günahkar kimse için de, halkı üzecek bir şeyi onların arasına sokmak suretiyle onları azdırmaya işarettir.

Rüyada bekâr bir kimsenin ud görmesi, evlenmeye; evli kişinin ud görmesi de, çocuğa delâlet eder.
Ebu Saidü'l-Vaaz demiştir ki: Rüyada ud çaldığını görmek hakikata ters düşen bir söze delâlet eder.
Ud dinlemek de böyle tâbir olunur.
Rüyada kendi evinde ud çaldığını görmek, bir musibete uğramaya işarettir.
Rüyada ud çalarken kirişinin kırıldığını görmek, üzüntü, keder ve gamdan kurtulmaya delâlet eder.
Bir kimsenin rüyada Müslümanların liderinin kapısında ud çaldığını görmesi, eğer ehilse velayet ve saltanata delâlet eder.
Ehil değilse, bu rüya, yalan söze işarettir.
Zalim adamın rüyada ud çaldığını görmesi, zulmü ile bir kavmi inletmesine delâlet eder.

Bir kimsenin rüyada udcuyu görmesi, üzüntü, keder ve sıkıntılardan kurtulmaya, ferahlık ve sevince delâlet eder.
Bazı kere de udcuyu görmek, şikayet etmeye, inlemeye, sesle ağlamaya delâlet eder.


Rüyada ud çaldığını görmek bekar için evlenmeye, evliler için çocuk sahibi olmaya, tıp ilmi öğrenmeye, asılsız sözlere işaret eder.
Rüyada ud çalan kimseyi görmek sıkıntı ve üzüntüden kurtulmaya, mutluluğa işaret eder.


Rüyada ud çalmak geçmiş yaşadığınız olayların hafızanızdan çıkmadığına yorumlanır.

Hastalıktan kurtulmaya, eski haline dönmeye, tıp ve Astronomi öğrenmeye, bekar için evlenmeye, evli için kucağında çocuk görmeye; Ud çalmak yahut dinlemek yalan söze; Udçu görmek üzüntü ve sıkıntıdan kurtulmaya, bir şeyden şikayet etmeye delalet eder.

Rüyada ud görmek, geçmiş günlere ait anılarınızın tazeleneceğine işarettir.

Rüyada ud çalmak geçmiş yaşadığınız olayların hafızanızdan çıkmadığına yorumlanır.

Rüyada ud görmek eski hale dönmekle yorumlanir. Rüyasinda ud çaldigini veya çalindigini görmek, zengin ise fakirlige, fakir ise zenginlige dönecegine ve sonunda eskiden hangi halde ise yine o hale gelecegine isarettir. Nablusi ye göre; rüyada ud görmek, evlenmeye. evli ise çocugunun olmasina delalet eder. Rüyasinda bir büyük devlet adaminin huzurunda ud çaldigini gören, o kimseden hayir ve menfaat görür. Rüyada bir ud saticisindan ud satin aldigini görmek, bir kismet bekler ve sonunda o kismet eline geçer. Bir rivayete göre de, ud çalmak veya sesini dinlemek, yalan söze delildir. Kendi evinde ud çalan kimse, yükselir ve büyük bir mevki sahibi olur. Ud çalarken tellerinin koptugunu gören, üzüntüsü varsa ondan kurtulur, ferah ve mutluluga ulasir. Rüyada ud görmek kismeti kapali olan bir kimse için, kismetinin açilacagina, rizkinin bollasacagina isarettir. Salimi ye göre; ud çalmak, keder ve sikintiya ugrayacagina, fakat bunun çok kisa sürecegine delildir. Bir baska rivayete görede: Rüyada ud görmek, hastaliktan kurtulmaya ve insanin gerek hayir ve gerek ser olsun bulundugu hale tekrar dönmesine isarettir. Bazen de rüya sahibi tip veya astronomi ögrenir. Rüyada ud görmek, bekar için evlenmeye evli için de kucaginda çocuk görmeye isarettir.Rüyada Müslümanlarin liderinin kapisinda ud çaldigini gören kimse, eger ehilse velayet ve saltanata erisir. Ehil degilse, yalan söz uydurur. Rüya sahibinin sadece ud görmesi veya onu almak istemesi, sesini isitmedigi müddetçe ona zaran yoktur, Ud çalmak veya onu dinlemek yalan söze isarettir. Bir kimse kendi evinde ud çaldigini görse, o kimseye bir bela erisir. Bazi tabirciler rüyada görülen ud, çalan kimse için ululuktur, dediler. Bazi tabirciler de ud çalan kimseye üzüntü ve keder isabet eder, dediler. Ud çalarken kirisin kirildigini gören kimse, üzüntü ve kederden kurtanr. Bazi tabirciler, rüyada görülen ud, çalan kimse için reisliktir, dediler. Ud görmek durumu kapali olan kimse için, ögüt ve nasihata fasik ve günahkar kimse için de, halki üzecek bir seyi onlarin arasina sokmak suretiyle onlan azdirmaya isarettir.

Rüyada ud görmek, hastalıktan kurtulmaya ve insanın gerek hayır ve gerek şer olsun bulunduğu hale tekrar dönmesine yorulur. Bazen de rüya sahibi tıp veya astronomi öğrenir.

Rüyada ud görmek, bekâr için evlenmeye evli için de kucağında çocuk görmeye işaret eder. Rüya sahibinin sadece ud görmesi veya onu almak istemesi, sesini işitmediği müddetçe ona zararı yoktur.

Ud çalmak veya onu dinlemek yalan söze yorulur. Ud görmek durumu kapalı olan kimse için, öğüt ve nasihate; fasık ve günahkâr kimse için de, halkı üzecek bir şeyi onların arasına sokmak suretiyle onları azdırmaya yorumlanır.